Skip to main content

SC23 Planning Committee

SC is created for our community, by our community. Interested in being part of the SC team?

Conference Management

Conference Chair

Dorian C. Arnold, Emory University

Conference Vice Chair

Christine E. Cuicchi, US Department of Defense HPC Modernization Program, Navy DoD Supercomputing Resource Center

Conference Deputy Chair

Philip C. Roth, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Conference Management Executive Director

Christine Harvey, MITRE Corporation

Executive Assistant

Stephen Lien Harrell, Texas Advanced Computing Center (TACC), University of Texas

Special Assistant

Janice Arnold

Executive

Conference Chair

Dorian C. Arnold, Emory University

Conference Management Executive Director

Christine Harvey, MITRE Corporation

Executive Assistant

Stephen Lien Harrell, Texas Advanced Computing Center (TACC), University of Texas

Conference Deputy Chair

Philip C. Roth, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Inclusivity Chairs

Tony Baylis, Lawrence Livermore National Laboratory

Raquell Holmes, improvscience

Infrastructure Chair

Verónica G. Melesse Vergara, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Communications Chair

Christine Baissac-Hayden, Easy English 4 All

SCinet Chair

Hans Addleman, Indiana University

Exhibits Chair

Martin Schulz, Technical University Munich, Computer Architecture and Parallel Systems

Technical Program Co-Chairs

Rosa M. Badia, Barcelona Supercomputing Center (BSC); Polytechnic University of Catalonia, Spain

Kathryn Mohror, Lawrence Livermore National Laboratory

Finance Chair

Jamie Van Randwyk, Lawrence Livermore National Laboratory

Local Arrangements Chair

Clea Marples, Lawrence Livermore National Laboratory

Students @ SC Chair

Sally Ellingson, University of Kentucky

Keynote, Plenaries, and Invited Speakers Chair

Roscoe C. Giles, Boston University

Virtual Logistics Chair

Kurt B. Ferreira, Sandia National Laboratories, University of New Mexico

Special Assistant

Janice Arnold

Keynote, Plenaries, and Invited Speakers

Chair

Roscoe C. Giles, Boston University

Members

Luiz DeRose, Oracle

Valerie Taylor, Argonne National Laboratory (ANL)

Risk Management Team

Conference Chair

Dorian C. Arnold, Emory University

Conference Vice Chair

Christine E. Cuicchi, US Department of Defense HPC Modernization Program, Navy DoD Supercomputing Resource Center

Conference Deputy Chair

Philip C. Roth, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Conference Management Executive Director

Christine Harvey, MITRE Corporation

Finance Chair

Jamie Van Randwyk, Lawrence Livermore National Laboratory

Special Advisors to the Chair

Special Advisor on Inclusivity

Jeanine Cook, Sandia National Laboratories

Special Advisor on Conference Evolution

Philip C. Roth, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Special Advisor on Contracts

Ralph A. McEldowney, US Department of Defense HPC Modernization Program, US Air Force Research Laboratory

Sponsoring Societies

ACM Society Representative

Ashley Cozzi, Association for Computing Machinery (ACM)

IEEE-CS Society Representative

June Leach-Barnaby, IEEE Computer Society

Communications

Chair

Christine Baissac-Hayden, Easy English 4 All

Vice Chair

Charity Plata, Brookhaven National Laboratory

Deputy Chair

Melyssa Fratkin, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Mobile Application Chair

Dan Dietz, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Social Media

Waleed Atallah, Untether AI

Cristin Merritt, Alces Flight Ltd, UK; Alces Software Ltd, UK

Program Agenda

Bruce Loftis, University of Colorado (retired)

Graphic Design, Editorial, and Website Contractors

Patricia Greve, Q LTD

Todd Szymanski, Q LTD

Photography Contractor

Jo Ramsey, Jo Julia Photography

35th Anniversary Co-Chairs

Thomas Hutton, University of California, San Diego (UCSD); San Diego Supercomputer Center (SDSC)

Kevin Walsh, University of California, San Diego

Inclusivity Liaisons for Communications

Kae A Suarez, Voltron Data

Nitin Sukhija, Slippery Rock University of Pennsylvania

SCinet Communication Liaison

Rich Finlinson, Utah Education and Telehealth Network (UETN), University of Utah

Video Contractor

Devin Connely;, Ethos

Technical Program Communication Liaison

Sarah M. Neuwirth, Goethe University Frankfurt, Juelich Supercomputing Centre (JSC)

Student Communication Liaison

Kevin Jackson, Jackson Writing Services

Project Manager

Casey Foulds, University of Texas, Dallas

Exhibits

Chair

Martin Schulz, Technical University Munich, Computer Architecture and Parallel Systems

Deputy Chair

Kevin Hayden, Argonne National Laboratory (ANL)

Exhibits Management Contractors

Amy Alder, Hall-Erickson Inc

Pete Erickson, Hall-Erickson Inc

Paul Graller, Hall-Erickson Inc

Mary Oberman, Hall-Erickson Inc

Chrissy Petracek, Hall-Erickson Inc

Mike Weil, Hall-Erickson Inc

Madeline Wilke, Hall-Erickson Inc

Event Services Contractors

Melody Chen, Freeman Company

Stephen E. Hagstette Jr, Freeman Company

Regina Martin, Freeman Company

Inclusivity Liaisons for Exhibits

Ivanna Park, Indiana University

Alana Romanella, University of Colorado, Boulder

Exhibitor Forum

Chair

Edgar A. Leon, Lawrence Livermore National Laboratory

Job Fair

Chair

Laura Theademan, Purdue University

Committee Member

Sabine Osorio, Leibniz Supercomputing Centre

Financial Management

Finance Chair

Jamie Van Randwyk, Lawrence Livermore National Laboratory

Finance Deputy Chair

Ashley Barker, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Registration Chair

Melyssa Fratkin, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Store/Merchandise Chair

Janet M. McCord, University of Texas

Finance Contractors

Danielle Groves, Merina and Company LLP

Kim Metzger, Merina and Company LLP

Rob Moody, Merina and Company LLP

Finance Liaison for SCinet

Davey Wheeler, National Center for Supercomputing Applications (NCSA)

Finance Liaison for Students@SC

Aroua Gharbi, Georgia Institute of Technology

Finance Liaison for Technical Program

Antonio J. Peña, Barcelona Supercomputing Center (BSC)

Registration

Chair

Melyssa Fratkin, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Contractor

Karen Shipe, Spargo Inc

Store/Merchandise

Chair

Janet M. McCord, University of Texas

Contractor

Sydney Balelo

Inclusivity

Chairs

Tony Baylis, Lawrence Livermore National Laboratory

Raquell Holmes, improvscience

Deputy Chair

Verónica G. Melesse Vergara, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Early Career Program Chair

Stephanie Dempsey, Lawrence Livermore National Laboratory

Demographics Chair

Mark Miller, Lawrence Livermore National Laboratory

Outreach Chairs

richard alo, Florida Agricultural Mechanical University

Isaac Osunmakinde, Norfolk State University

Aurelia Williams, Norfolk State University

Families@SC Chair

Miranda Mundt, Sandia National Laboratories

Vice Chair

Mark Miller, Lawrence Livermore National Laboratory

Inclusivity Liaisons for Communications

Kae A Suarez, Voltron Data

Nitin Sukhija, Slippery Rock University of Pennsylvania

Inclusivity Liaison for Students@SC

Paige Kinsley, Argonne National Laboratory (ANL)

Inclusivity Liaisons for Technical Program

Rebecca Hartman-Baker, National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC), Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Pierre Ngnepieba, Florida A&M University

New Volunteers Chair

Stephanie Dempsey, Lawrence Livermore National Laboratory

Inclusivity Liaisons for SCinet

Isaac Osunmakinde, Norfolk State University

Aurelia Williams, Norfolk State University

Inclusivity Liaison for Virtual Logistics

Maria del Carmen Ruiz Varela, Advanced Micro Devices (AMD) Inc

Inclusivity Liaisons for Exhibits

Ivanna Park, Indiana University

Alana Romanella, University of Colorado, Boulder

Inclusivity Liaison for Infrastructure

Miranda Mundt, Sandia National Laboratories

Early Career Program

Chair

Stephanie Dempsey, Lawrence Livermore National Laboratory

Committee Members

Kate Carter, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Marina Kraeva, Iowa State University

New Volunteers

Chair

Stephanie Dempsey, Lawrence Livermore National Laboratory

Members

Hans Addleman, Indiana University

Ilkay Altintas, San Diego Supercomputer Center (SDSC); University of California, San Diego, Halicioglu Data Science Institute

Dorian C. Arnold, Emory University

Angie Asmus, Colorado State University

Rosa M. Badia, Barcelona Supercomputing Center (BSC); Polytechnic University of Catalonia, Spain

Christine Baissac-Hayden, Easy English 4 All

Ashley Barker, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Tony Baylis, Lawrence Livermore National Laboratory

Michele Bianchini-Gunn, Lawrence Livermore National Laboratory

Francieli Zanon Boito, University of Bordeaux, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA); CNRS, Bordeaux-INP

André Brinkmann, Johannes Gutenberg University Mainz

Kristen Brown, Intuitive Surgical Inc

Franck Cappello, Argonne National Laboratory (ANL), University of Illinois

Umit V. Catalyurek, Amazon Web Services, Georgia Institute of Technology

Xi Chen, Meta; University of Kentucky, Markey Cancer Center

Jay Cliburn, Bowhead, US Department of Defense HPC Modernization Program

Toni Cortes, Barcelona Supercomputing Center (BSC)

Alexandru Costan, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA); National Institute for Research in Computer Science and Automation (Inria), France

Christine E. Cuicchi, US Department of Defense HPC Modernization Program, Navy DoD Supercomputing Resource Center

Jessica Dagostini, University of California, Santa Cruz

Stephanie Dempsey, Lawrence Livermore National Laboratory

Karen Devine, Sandia National Laboratories

Lori Diachin, Lawrence Livermore National Laboratory

Dan Dietz, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Nosayba El-Sayed, Emory University

Sally Ellingson, University of Kentucky

Kurt B. Ferreira, Sandia National Laboratories, University of New Mexico

Melyssa Fratkin, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Kelly Gaither, University of Texas; Texas Advanced Computing Center, Dell Medical School

Roscoe C. Giles, Boston University

Alfredo Goldman, University of São Paulo

Christine Harvey, MITRE Corporation

Xubin He, Temple University, Department of Computer and Information Sciences

Jeffrey K. Hollingsworth, University of Maryland

Thomas Hutton, University of California, San Diego (UCSD); San Diego Supercomputer Center (SDSC)

Michael Kercher, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

Michael O. Lam, James Madison University

Edgar A. Leon, Lawrence Livermore National Laboratory

Dustin Leverman, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Scott Levy, Sandia National Laboratories

Bruce Loftis, University of Colorado (retired)

Clea Marples, Lawrence Livermore National Laboratory

Janet M. McCord, University of Texas

Verónica G. Melesse Vergara, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Nathaniel Mendoza, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Scott Michael, Indiana University

Mark Miller, Lawrence Livermore National Laboratory

Dejan Milojicic, Hewlett Packard Labs

Bernd Mohr, Juelich Supercomputing Centre (JSC)

Kathryn Mohror, Lawrence Livermore National Laboratory

Bogdan Nicolae, Argonne National Laboratory (ANL)

Scott Pakin, Los Alamos National Laboratory (LANL)

Ivy Peng, KTH Royal Institute of Technology, Sweden

Lisa Perez, Texas A&M University, High Performance Research Computing

Daniel A. Reed, University of Utah

Philip C. Roth, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Martin Schulz, Technical University Munich, Computer Architecture and Parallel Systems

Ruth Schöbel, Jülich Supercomputing Centre

Min Si, Facebook

Ana Luisa V. Solorzano, Northeastern University

Shinji Sumimoto, the University of Tokyo

Osamu Tatebe, University of Tsukuba

Jenett Tillotson, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

Antonino Tumeo, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Jamie Van Randwyk, Lawrence Livermore National Laboratory

Kevin Walsh, University of California, San Diego

Linda Winkler, Argonne National Laboratory (ANL)

Jidong Zhai, Tsinghua University, China

Infrastructure

Chair

Verónica G. Melesse Vergara, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Vice Chair

Michele Bianchini-Gunn, Lawrence Livermore National Laboratory

Deputy Chair

Christine Harvey, MITRE Corporation

Electrical Chair

Michael Kercher, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

Security Chair

Dustin Leverman, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Signage Chair

Kristen Brown, Intuitive Surgical Inc

Space Chair

Jay Cliburn, Bowhead, US Department of Defense HPC Modernization Program

AV Chair

Scott Michael, Indiana University

Committee Office

Joel Brogan, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Barbara Horner-Miller, BHM LLC (retired)

Tami Shepard, NASA Ames Research Center

Becky Verastegui, Oak Ridge National Laboratory (ORNL) (Retired)

Wayfinding Co-Chairs

Jessica Dagostini, University of California, Santa Cruz

Jose Manuel Monsalve Diaz, Argonne National Laboratory (ANL)

Inclusivity Liaison for Infrastructure

Miranda Mundt, Sandia National Laboratories

Infrastructure Liaison for Students@SC

Paula Fernanda Olaya García, University of Tennessee

Security Vice Chair

Tim Yeager, US Air Force

AV Vice Chair

Eric Sills, North Carolina State University

AV Contractors

AV Contractors

Dana Albert, AV Concepts

Alex Howes, AV Concepts

Brian C. Walker, AV Concepts

AV Vice Chair

Eric Sills, North Carolina State University

Decorator Contractors

Decorator Contractors

Stephen E. Hagstette Jr, Freeman Company

Regina Martin, Freeman Company

Infrastructure Contractor Linklings

Infrastructure Contractors

Taylor Carr, Linklings LLC

Leah Glick, Linklings LLC

Luke Montague, Linklings LLC

Mark Montague, Linklings LLC

Security

Chair

Dustin Leverman, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Vice Chair

Tim Yeager, US Air Force

Security Liaison for SCinet

Kevin Hayden, Argonne National Laboratory (ANL)

Contractors

Peter Alexan, RA Consulting

Tina Perez, RA Consulting

Local Arrangements

Chair

Clea Marples, Lawrence Livermore National Laboratory

Contractors

Dani Deering, Executive Events

Regan Robertson, Executive Events

Roxane Rose, Executive Events

Rose Shapiro, Executive Events

Anna Wendzinski, Executive Events

Catering/Busing/Special Events

Special Events Chair

Lori Diachin, Lawrence Livermore National Laboratory

Housing

Chair

Linda Winkler, Argonne National Laboratory (ANL)

Contractors

Kimberly Beauplan, onPeak LLC

Nicolette Jones, onPeak

SCinet

Chair

Hans Addleman, Indiana University

Vice Chair

Nathaniel Mendoza, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Deputy Chair

Angie Asmus, Colorado State University

Executive Director

Nathan Miller, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Executive Advisor

Jason Zurawski, Energy Sciences Network (ESnet)

Research Director

Scott Kohlert, Ciena Corporation

Technical Director

Kate Robinson, Energy Sciences Network (ESnet)

Finance Liaison for SCinet

Davey Wheeler, National Center for Supercomputing Applications (NCSA)

Security Liaison for SCinet

Kevin Hayden, Argonne National Laboratory (ANL)

SCinet Liaison for Students@SC

Christer Karlsson, South Dakota School of Mines and Technology

SCinet Liaison for Virtual Logistics

Matthew J. Zekauskas, Internet2

Inclusivity Liaisons for SCinet

Isaac Osunmakinde, Norfolk State University

Aurelia Williams, Norfolk State University

Architecture

Architecture Team Chairs

Alexander Barnes, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Lance Hutchinson, Sandia National Laboratories

Greg Veldman, Purdue University

Communications

Communications Team Chair

Maria Kalyvaki, Minnesota State University; Minnesota State University, Mankato

Contributor Relations

Contributor Relations Team Chairs

Wesley DeWitt, Cornelis Networks

Ivanna Park, Indiana University

Contributor Relations Team Deputy Chair

Brian E. Smith, Cornelis Networks

DevOps

DevOps Team Chairs

David Ediger, Georgia Institute of Technology

DevOps Team Deputy Chair

Chris Ott, Lonestar Education and Research Network (LEARN)

Edge Network

Edge Network Team Chair

Jennifer Kim, Montgomery County Community College

Edge Network Team Deputy Chairs

James Dickerson, Indiana University

Jeff Hagley, PIER Group LLC

Fiber

Fiber Team Chairs

Julie Locke, Los Alamos National Laboratory (LANL)

Brad Miller, Utah Education Network (UEN)

Fiber Team Deputy Chairs

Regina Hartman, Juniper Networks Inc

Brad Morris, Utah Education Network (UEN)

Help Desk

Help Desk Team Chair

Karmen Goddard-Wall, Independent

Help Desk Team Deputy Chair

Remy Scott, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Help Desk Team Member

Laura Pettit, Indiana University; Indiana University, Pervasive Technology Institute

INDIS Workshop

INDIS Workshop Team Chairs

Mariam Kiran, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Anu MERCIAN, Google LLC

INDIS Workshop Team Deputy Chair

Winona Snapp-Childs, Indiana University

Logistic/Equipment

Logistics/Equipment Team Chair

Brian E. Smith, Cornelis Networks

Logistics/Equipment Team Deputy Chairs

Wesley DeWitt, Cornelis Networks

Ivanna Park, Indiana University

Network Research Exhibition

Network Research Exhibition Team Chairs

Debbie Fligor, University of Illinois

Brenna Meade, International Networking at Indiana University

Network Security

Network Security Team Chairs

Adam Bertsch, Lawrence Livermore National Laboratory

Thomas Kroeger, Sandia National Laboratories

Network Security Team Deputy Chair

John Floren, Gravwell Inc

Physical Security

Physical Security Team Chair

Kevin Hayden, Argonne National Laboratory (ANL)

Power

Power Team Chairs

Jay Harris, Clemson University

Jim Pepin, Clemson University

Power Team Member

Corby Schmitz, Argonne National Laboratory (ANL)

Routing

Routing Team Chairs

Corey Eichelberger, National Center for Supercomputing Applications (NCSA)

Dylan Jacob, Energy Sciences Network (ESnet)

Routing Team Deputy Chair

Kalina Dunn, Indiana University, GlobalNOC

Volunteer Services

Volunteer Services Team Chairs

Christer Karlsson, South Dakota School of Mines and Technology

Laura Pettit, Indiana University; Indiana University, Pervasive Technology Institute

Volunteer Services Team Deputy Chair

Alana Romanella, University of Colorado, Boulder

WAN Transport

WAN Transport Team Chairs

Michael Blodgett, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Christopher J Skaar, University of Illinois

WAN Transport Team Deputy Chair

Cody Rotermund, Energy Sciences Network (ESnet)

WAN Transport Team Members

Sajjad Haiderali, Internet2

Scott Kohlert, Ciena Corporation

Brenna Meade, International Networking at Indiana University

Kate Robinson, Energy Sciences Network (ESnet)

WINS

WINS Team Chairs

Brenna Meade, International Networking at Indiana University

Kate Robinson, Energy Sciences Network (ESnet)

Kimball Sekaquaptewa, Santa Fe Indian School

WINS Team Members

Scott Baily, Colorado State University

Wendy Huntoon

Marla Meehl, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

Lauren Rotman, Corporation for Education Network Initiatives in California (CENIC)

Wireless Network

Wireless Network Team Chairs

James Dickerson, Indiana University

Jeff Hagley, PIER Group LLC

Wireless Network Team Deputy Chair

Jennifer Kim, Montgomery County Community College

Xnet Team

Chairs

Debbie Fligor, University of Illinois

Brenna Meade, International Networking at Indiana University

Students @ SC

Chair

Sally Ellingson, University of Kentucky

Vice Chair

Ashley Barker, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Deputy Chair

Michael O. Lam, James Madison University

Student Programming

Elizabett Hillery, Purdue University

Outreach/Fundraising

Douglas Fuller, Cornelis Networks

HPC Immersion Chair

Lisa Perez, Texas A&M University, High Performance Research Computing

Mentoring

Michael O. Lam, James Madison University

Student Volunteers Chair

Xi Chen, Meta; University of Kentucky, Markey Cancer Center

Finance Liaison for Students@SC

Aroua Gharbi, Georgia Institute of Technology

Inclusivity Liaison for Students@SC

Paige Kinsley, Argonne National Laboratory (ANL)

SCinet Liaison for Students@SC

Christer Karlsson, South Dakota School of Mines and Technology

Infrastructure Liaison for Students@SC

Paula Fernanda Olaya García, University of Tennessee

HPC Immersion

Chair

Lisa Perez, Texas A&M University, High Performance Research Computing

Members

Wesley Brashear, High Performance Research Computing, Texas A&M University

Diana Dugas, New Mexico State University

IndySCC

Chair

Le Mai Weakley, Indiana University

Members

Lili Gai, Icahn School of Medicine at Mount Sinai

Junjie Li, Texas Advanced Computing Center (TACC)

Student Cluster Competition

Chair

Jenett Tillotson, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

Vice Chair

Dan Dietz, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Members

Amiya K. Maji, Purdue University

Benjamin Matthews, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

William Shanks, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

Student Engagement

Chair

Bruce Loftis, University of Colorado (retired)

School Tours

Matthew Fuentes, Everett Community College

Teach the Teacher

Dhruva Chakravorty, Texas A&M University, High Performance Research Computing

Student Networking and Mentoring

Chair

Michael O. Lam, James Madison University

Alumni Event Chair

Srinivasan Ramesh, NVIDIA Corporation

Mentor/Protégé Program Chair

Daniel A. Ellsworth, Colorado College

Speed Mentoring Chair

Naw Safrin Sattar, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Student Volunteers

Chair

Xi Chen, Meta; University of Kentucky, Markey Cancer Center

Vice Chair

Onkar Patil, IBM Corporation

Student Volunteer Lead Chair

Ashley Barker, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Reviewers

Tyler Allen, University of North Carolina, Charlotte

Xi Chen, Meta; University of Kentucky, Markey Cancer Center

Jessica Dagostini, University of California, Santa Cruz

Dan Dietz, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Diana Dugas, New Mexico State University

Sally Ellingson, University of Kentucky

Chris Fuson, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Aytelein Gel, ASU

Elizabett Hillery, Purdue University

John Holmen, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Christer Karlsson, South Dakota School of Mines and Technology

Paige Kinsley, Argonne National Laboratory (ANL)

Michael O. Lam, James Madison University

Jay Lofstead, Sandia National Laboratories

Tom Papatheodore, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Tori Robinson, ORNL

Jeremy Sauer, National Center for Atmospheric Research

Le Mai Weakley, Indiana University

Student Volunteer Committee Members

Daniel Barry, University of Tennessee

Vincent Julian Bode, Technical University Munich, Leibniz Supercomputing Centre

Radita Liem, RWTH Aachen University

Paula Fernanda Olaya García, University of Tennessee

John Ravi, North Carolina State University, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Harshita Sahni, University of New Mexico, Los Alamos National Laboratory

Technical Program

Co-Chairs

Rosa M. Badia, Barcelona Supercomputing Center (BSC); Polytechnic University of Catalonia, Spain

Kathryn Mohror, Lawrence Livermore National Laboratory

Deputy Chair

Guillaume Pallez, National Institute for Research in Computer Science and Automation (Inria), France; University of Bordeaux, France

Proceedings Co-Chairs

Ivy Peng, KTH Royal Institute of Technology, Sweden

Antonino Tumeo, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Finance Liaison for Technical Program

Antonio J. Peña, Barcelona Supercomputing Center (BSC)

Inclusivity Liaisons for Technical Program

Rebecca Hartman-Baker, National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC), Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Pierre Ngnepieba, Florida A&M University

Awards

Co-Chairs

Tanzima Islam, Texas State University

Bernd Mohr, Juelich Supercomputing Centre (JSC)

Birds of a Feather (BOFs)

Birds of a Feather Co-Chairs

Ilkay Altintas, San Diego Supercomputer Center (SDSC); University of California, San Diego, Halicioglu Data Science Institute

Francieli Zanon Boito, University of Bordeaux, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA); CNRS, Bordeaux-INP

Birds of a Feather Members

Shaikh Arifuzzaman, University of Nevada, Las Vegas

Joshua D. Booth, University of Alabama, Huntsville

Matthieu Dorier, Argonne National Laboratory (ANL)

Lucia Drummond, Fluminense Federal University, Brazil

Fabrice Dupros, ARM Ltd

Ahmed Eleliemy, University of Basel

Anne C. Elster, Norwegian University of Science and Technology (NTNU)

Nicola Ferrier, Argonne National Laboratory (ANL), University of Chicago

Simon Garcia De Gonzalo, Sandia National Laboratories

Giorgis Georgakoudis, Lawrence Livermore National Laboratory

Tanzima Islam, Texas State University

Rashawn Knapp, Intel Corporation

Anthony Kougkas, Illinois Institute of Technology

Alexandra (Sandy) Landsberg, Navy DoD Supercomputing Resource Center

Antonio J. Peña, Barcelona Supercomputing Center (BSC)

Mauricio Pilla, Google

Jonas Posner, University of Kassel

Sophie Robert, Atos BDS Data Management

Andrès Rubio Proaño, Riken R-CCS

Shinji Sumimoto, the University of Tokyo

Dingwen Tao, Indiana University

Ahmad Tarraf, Technical University of Darmstadt

Jesmin Jahan Tithi, Intel Corporation

Antonino Tumeo, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Amelie Chi Zhou, Shenzhen University

Panels

Co-Chairs

Jeffrey K. Hollingsworth, University of Maryland

Scott Pakin, Los Alamos National Laboratory (LANL)

Members

Dennis Abts, NVIDIA Corporation

Pavan Balaji, Facebook

Daniel Duffy, NASA

Georg Hager, Friedrich-Alexander University, Erlangen-Nuremberg; Erlangen National High Performance Computing Center

Sven Karlsson, Technical University of Denmark

Gokcen Kestor, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL); University of California, Merced

Keshav Pingali, University of Texas; KatanaGraph, Inc

Catherine Schuman, University of Tennessee

Olga Scrivner, Rose-Hulman Institute of Technology, Scrivner Solutions Inc

Devesh Tiwari, Northeastern University

Reproducibility

Co-Chairs

Jay Lofstead, Sandia National Laboratories

Rafael Tolosana-Calasanz, University of Zaragoza, Spain

Reproducibility Logistics Lead

Karlyn K. Harrod, University of Notre Dame

Technical Papers

Co-Chairs

Umit V. Catalyurek, Amazon Web Services, Georgia Institute of Technology

Karen Devine, Sandia National Laboratories

Algorithms

Co-Chairs

Grey Ballard, Wake Forest University

Fredrik Manne, University of Bergen

Members

Seher Acer, Google LLC

Srinivas Aluru, Georgia Institute of Technology, School of Computational Science and Engineering

Hartwig Anzt, Karlsruhe Institute of Technology, University of Tennessee

Ariful Azad, Indiana University

Petra Berenbrink, University of Hamburg

Sanjukta Bhowmick, University of North Texas

Jed Brown, University of Colorado

Erin Carson, Charles University, Czech Republic

Pål Drange

Srinivas Eswar, Georgia Institute of Technology, Argonne National Laboratory (ANL)

Laura Grigori, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA), Sorbonne University

Maryam Mehri Dehnavi, University of Toronto

Ulrike Meier Yang, Lawrence Livermore National Laboratory

Mostofa Patwary, NVIDIA Corporation

Sivasankaran Rajamanickam, Sandia National Laboratories

Edgar Solomonik, University of Illinois

Bora UCAR, French National Center for Scientific Research (CNRS)

Frédéric Vivien, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Helen Xu

Albert-Jan Yzelman, Huawei Technologies Switzerland AG

Applications

Co-Chairs

Ananth Kalyanaraman, Washington State University

Ana Lucia Varbanescu, University of Twente, University of Amsterdam

Members

David Abramson, University of Queensland

Ayesha Afzal, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg Germany, Erlangen National High Performance Computing Center (NHR@FAU)

Xiaojing An, Gatech

Cristiana Bentes, Rio de Janeiro State University (UERJ)

Enrico Calore, Italian National Institute of Nuclear Physics (INFN); University of Ferrara, Italy

Rocío Carratalá-Sáez, University of Valladolid, Spain

Valeriu Codreanu, SURFsara

Lucia Drummond, Fluminense Federal University, Brazil

Anne C. Elster, Norwegian University of Science and Technology (NTNU)

Priyanka Ghosh, National Institutes of Health (NIH), National Center for Biotechnology Information (NCBI)

Giulia Guidi, Cornell University; Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), Lawrence Berkeley National Laboratory

Mahantesh Halappanavar, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Steven Hofmeyr, Lawrence Berkeley National Laboratory

Sidharth Kumar, University of Alabama, Birmingham

Ang Li, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Alba Cristina Magalhaes Alves de Melo, University of Brasilia

Stefano Markidis, KTH Royal Institute of Technology, Sweden

Marco Minutoli, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Phani Motamarri, Indian Institute of Science

Gabriel Noaje, University of Reims Champagne-Ardenne

Swaroop Pophale, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

John W. Romein, ASTRON (Netherlands Institute for Radio Astronomy)

Bertil Schmidt, Johannes Gutenberg University Mainz

Alessio Sclocco, Netherlands eScience Center

Sudip Seal, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Hari Sundar, University of Utah

Jesmin Jahan Tithi, Intel Corporation

Lishan Yang, George Mason University

Architectures and Networks

Co-Chairs

Ryan Grant, Queen's University, Canada; University of New Mexico

Masaaki Kondo, Keio University, Tokyo; RIKEN

Members

Ahmad Afsahi, Queen's University, Canada

Andrea Bartolini, University of Bologna; Department of Electrical, Electronic and Information Engineering

Mehmet E Belviranli, Colorado School of Mines

Amanda J. Bienz, University of New Mexico

Salvatore Di Girolamo, ETH Zürich

Jens Domke, RIKEN Center for Computational Science (R-CCS), RIKEN

Mahdieh Ghazimirsaeed, Advanced Micro Devices (AMD) Inc

Tristan Glatard, Concordia University

Dhrubajyoti Goswami, Concordia University, Montreal, Canada

Richard Graham, NVIDIA

Martin C. Herbordt, Boston University

James Lin, Shanghai Jiao Tong University

George Michelogiannakis, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), Stanford University

Roxana Rusitoru, ARM Ltd

William Schonbein, Sandia National Laboratories

Kathleen Shoga, Lawrence Livermore National Laboratory

Keith Underwood, Hewlett Packard Enterprise

Kazutomo Yoshii, Argonne National Laboratory (ANL)

Clouds and Distributed Computing

Co-Chairs

Joanna Kolodziej, Cracow University of Technology, Poland; NASK National Research Institute, Warsaw, Poland

Douglas Thain, University of Notre Dame

Members

Michela Becchi, North Carolina State University

Matthias A. Blumrich, NVIDIA Corporation

Adriana E. Chis, National College of Ireland

Alexandru Costan, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA); National Institute for Research in Computer Science and Automation (Inria), France

Rosa Filgueira, University of St Andrews, Scotland

Horacio Gonzalez-Velez, Cloud Competency Centre-NCI

Alexandru Iosup, Vrije University Amsterdam, Delft University of Technology

David Irwin, University of Massachusetts, Amherst

John Lange, Oak Ridge National Laboratory (ORNL), University of Pittsburgh

Tanu Malik, DePaul University

Claudia Misale, IBM Corporation

Radu Prodan, University of Klagenfurt, Austria

M. Mustafa Rafique, Rochester Institute of Technology

Ioan Raicu, Illinois Institute of Technology, Argonne National Laboratory (ANL)

Adel Nadjaran Toosi, Monash University

Chen Wang, IBM Research

Data Analytics, Visualization and Storage

Co-Chairs

Kwan-Liu Ma, University of California, Davis

Lavanya Ramakrishnan, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Members

Gabriel Antoniu, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Harsh Bhatia, Lawrence Livermore National Laboratory

Rita Borgo, King's College London

Steffen Frey, University of Groningen

dean Hildebrand, Google LLC

Jian Huang, University of Tennessee

Jay Lofstead, Sandia National Laboratories

Kenneth Moreland, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Sarah M. Neuwirth, Goethe University Frankfurt, Juelich Supercomputing Centre (JSC)

Michael E. Papka, Argonne National Laboratory (ANL); University of Illinois, Chicago

Kristi Potter, National Renewable Energy Laboratory (NREL)

María S. Pérez, Polytechnic University of Madrid

Caitlin Ross, Kitware Inc

Robert B. Ross, Argonne National Laboratory (ANL)

Naohisa Sakamoto, Kobe University, Japan

Chaoli Wang, University of Notre Dame

Gunther Weber, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL); University of California, Davis

Avani Wildani, Emory University, Cloudflare Inc

Bing Xie, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Wei Xu, Brookhaven National Lab

Hongfeng Yu, University of Nebraska-Lincoln

Machine Learning and HPC

Co-Chairs

Trilce Estrada, University of New Mexico

Mohamed Wahib, RIKEN Center for Computational Science (R-CCS); National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Japan

Members

Sameh Abdulah, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST)

Prasanna Balaprakash, Argonne National Laboratory (ANL)

Kazem Cheshmi, McMaster University

Aditya Devarakonda, Wake Forest University

Aleksandr Drozd, RIKEN Center for Computational Science (R-CCS), Tokyo Institute of Technology

Nikoli Dryden, ETH Zürich, Lawrence Livermore National Laboratory

Romain Egele, Université Paris Saclay, Argonne National Laboratory (ANL)

Marquita Ellis, IBM Research

Kyle Felker, Argonne National Laboratory (ANL)

George Matthew Fricke

Sayan Ghosh, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Bingsheng He, National University of Singapore

Shadi Ibrahim, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Weile Jia, Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences; University of California, Berkeley

Ramakrishnan Kannan, Georgia Institute of Technology

Janis Keuper, Offenburg University of Applied Sciences, Fraunhofer Institute for Industrial Mathematics

Penporn Koanantakool, Google LLC

Shigang Li, Beijing University of Posts and Telecommunications

Sandeep Madireddy, Argonne National Laboratory (ANL)

Divya Mahajan, Microsoft Corporation

Preeti Malakar, Indian Institute of Technology (IIT), Kanpur

Sparsh Mittal, IIT Roorkee

Dheevatsa Mudigere, Meta AI

Maxim Naumov, Meta

Anna Queralt, Barcelona Supercomputing Center (BSC); Polytechnic University of Catalonia, Spain

Shweta Salaria, IBM Thomas J. Watson Research Center

Xipeng Shen, North Carolina State University

Thao Nguyen Truong, AISNational Institute of Advanced Industrial Science and Technology

Brian C. Van Essen, Lawrence Livermore National Laboratory

Bharti Wadhwa, IBM Research

Yu (Emma) Wang, Google LLC

Rio Yokota, Tokyo Institute of Technology

Yang You, National University of Singapore

Steven R. Young, Oak Ridge National Laboratory (ORNL), University of Tennessee

Shuhao Zhang, Singapore University of Technology and Design

Yue Zhu, IBM Research

Performance Measurement, Modeling, and Tools

Co-Chairs

Jean-Baptiste Besnard, ParaTools Inc

Aparna Chandramowlishwaran, University of California, Irvine

Members

Marco Aldinucci, University of Torino, CINI HPC-KET lab

Tal Ben-Nun, ETH Zürich

Patrick Carribault, French Alternative Energies and Atomic Energy Commission, Directorate of Military Applications (CEA-DAM)

Todd Gamblin, Lawrence Livermore National Laboratory

Maria Garzaran, Intel Corporation

Simon Hammond, National Nuclear Security Administration (NNSA)

Kevin Huck, University of Oregon

Nikhil Jain, NVIDIA Corporation

Chris January, Allinea

Andreas Knuepfer, Technical University Dresden

Jiajia Li, North Carolina State University

Tiffany M. Mintz, Advanced Micro Devices (AMD) Inc

Shirley Moore, University of Texas, El Paso

Israt Nisa, AWS AI

Boyana Norris, University of Oregon

Martin Schulz, Technical University Munich, Computer Architecture and Parallel Systems

Nathan Tallent, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Shivaram Venkataraman, University of Wisconsin, Madison

Abhinav Vishnu, Advanced Micro Devices (AMD) Inc

Michèle Weiland, University of Edinburgh

Avani Wildani, Emory University, Cloudflare Inc

Post-Moore Computing

Co-Chairs

Anastasiia Butko, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Catherine Schuman, University of Tennessee

Members

Tiziano De Matteis, ETH Zürich, VU Amsterdam

Esam El-Araby, University of Kansas (KU)

Patricia Gonzalez-Guerrero, Lawrence Berkeley National Laboratory

Shruti Kulkarni, Oak Ridge National Laboratory

Advait Madhavan, National Institute of Standards and Technology, University of Maryland College Park

George Michelogiannakis, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), Stanford University

Robert Schreiber, Cerebras Systems

Jeffrey S. Vetter, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Zhi (Jackie) Yao, Lawrence Berkeley National Laboratory

Programming Frameworks and System Software

Co-Chairs

Claudia Fohry, University of Kassel

Sriram Krishnamoorthy, Google LLC

Members

Umut Acar

Swarnendu Biswas, Indian Institute of Technology Kanpur

Biagio Cosenza, University of Salerno

James Dinan, NVIDIA Corporation

Ahmed El-Mahdy, E-JUST

Michal Friedman, ETH Zürich

Ganesh Gopalakrishnan, University of Utah

Kamil Iskra, Argonne National Laboratory (ANL)

Gokcen Kestor, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL); University of California, Merced

Michael Klemm, Advanced Micro Devices (AMD) Inc, OpenMP Architecture Review Board

Martin Kong, Ohio State University

Ignacio Laguna, Lawrence Livermore National Laboratory

Jonathan Lifflander, Sandia National Laboratories

Xu Liu, North Carolina State University, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Esteban Meneses, Costa Rica Institute of Technology, Costa Rica National High Technology Center

Lena Oden, University of Hagen, Germany; Forschungszentrum Jülich

Tapasya Patki, Lawrence Livermore National Laboratory

Miquel Pericas, Chalmers University of Technology, Sweden

Jonas Posner, University of Kassel

Bin Ren, William & Mary

PONNUSWAMY SADAYAPPAN, University of Utah

Joseph Schuchart, University of Tennessee, Innovative Computing Laboratory

Elliott Slaughter, SLAC National Accelerator Laboratory

Michelle Strout, Hewlett Packard Enterprise (HPE), University of Arizona

Guangming Tan, Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences; Chinese Academy of Sciences

Kenjiro Taura, University of Tokyo

Qing Yi, University of Colorado, Colorado Springs

Zhengji Zhao, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC)

State of the Practice

Co-Chairs

Taisuke Boku, University of Tsukuba

Ann Gentile, Sandia National Laboratories

Members

Amanda M. Bonnie, LANL

Franck Cappello, Argonne National Laboratory (ANL), University of Illinois

John Cazes, University of Texas

Larry Kaplan, Hewlett Packard Enterprise

Hiroaki Kobayashi, Tohoku University

Jysoo Lee, Korea Institute of Science and Technology Information

Yutong Lu, National Supercomputer Center, Guangzhou; Sun Yat-sen University

Akira Naruse, NVIDIA Corporation

Mitsuhisa Sato, RIKEN Center for Computational Science (R-CCS), University of Tsukuba

Technical Posters

Posters Co-Chairs

Toni Cortes, Barcelona Supercomputing Center (BSC)

Osamu Tatebe, University of Tsukuba

Research Posters

Co-Chairs

Min Si, Facebook

Jidong Zhai, Tsinghua University, China

Members

Ayesha Afzal, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg Germany, Erlangen National High Performance Computing Center (NHR@FAU)

Junya Arai, Nippon Telegraph and Telephone Corporation

Neelima Bayyapu

Rita Borgo, King's College London

Bérenger Bramas, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Ching-Hsiang Chu, Meta Platforms Inc

Giuseppe Congiu, innovative compu

Jianbin Fang, National University of Defense Technology, China

Karl Fuerlinger, Ludwig Maximilian University of Munich

Alvaro Garcia-Recuero, Barcelona Supercomputing Center (BSC), Spain

Tong Geng, University of Rochester

Balazs Gerofi, Intel, RIKEN

Sayan Ghosh, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Arturo Gonzalez-Escribano, University of Valladolid, Spain

Xiaohu Guo, Hartree Centre

Yanfei Guo, Argonne National Laboratory (ANL)

Mahantesh Halappanavar, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Christine Harvey, MITRE Corporation

Judith C. Hill, Lawrence Livermore National Laboratory

Shadi Ibrahim, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Sergio Iserte, Barcelona Supercomputing Center (BSC); Jaume I University, Spain

Zhou Jin, China University of Petroleum, Beijing,

John Kim, Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST)

Kadidia Konate, Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL)

Anthony Kougkas, Illinois Institute of Technology

Johannes Langguth, Simula Research Laboratory; University of Bergen, Norway

Shigang Li, Beijing University of Posts and Telecommunications

Xiaqing Li, Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences

Zhengchun Liu, Argonne National Laboratory (ANL), University of Chicago

Hatem Ltaief, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST)

Bethany Lusch, Argonne National Laboratory (ANL)

Naoya Maruyama, NVIDIA Corporation

Lena Oden, University of Hagen, Germany; Forschungszentrum Jülich

Kaiming Ouyang, NVIDIA Corporation

Grégoire PICHON, Claude Bernard University Lyon 1

Swaroop Pophale, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Sarunya Pumma, Advanced Micro Devices (AMD) Inc

Jie Ren, College of William & Mary

Aashaka Shah

Seyedkazem Shekofteh, Heidelberg University

Tong Shu, University of North Texas

Yogesh Simmhan, Indian Institute of Science

Shanjiang Tang, Tianjin University, College of Intelligence and Computing

Dingwen Tao, Indiana University

Miwako Tsuji, RIKEN Center for Computational Science (R-CCS)

Haojie Wang, Tsinghua University

Zeyi Wen, Hong Kong University of Science and Technology, Guangzhou

Takateru Yamagishi, Research Organization for Information Science and Technology (RIST), Japan

Rio Yokota, Tokyo Institute of Technology

Felix Zahn, CERN

Feng Zhang, Renmin University of China

Amelie Chi Zhou, Shenzhen University

Zan Zong, Tsinghua University, China

ACM Graduate Posters

Co-Chairs

Alexandru Costan, French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA); National Institute for Research in Computer Science and Automation (Inria), France

Bogdan Nicolae, Argonne National Laboratory (ANL)

Members

Elisabeth Brunet, Telecom SudParis

Kyle Chard, University of Chicago, Argonne National Laboratory (ANL)

Florina M. Ciorba, University of Basel, Switzerland

Camille Coti, University of Quebec, Montreal

Daniele De Sensi, ETH Zürich

Ana Gainaru, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Sandra Gesing, University of Notre Dame; Discovery Partner Institute, University of Illinois Chicago

Amina Guermouche, University of Bordeaux (IMB), French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Weicheng Huang, National Center for High-Performance Computing (NCHC), Taiwan

Tanzima Islam, Texas State University

Konstantinos Krommydas, Intel Corporation

Kengo Nakajima, University of Tokyo, RIKEN

Line Pouchard, Brookhaven National Laboratory

Ioan Raicu, Illinois Institute of Technology, Argonne National Laboratory (ANL)

Krzysztof Rzadca, Google LLC, University of Warsaw

Alessio Sclocco, Netherlands eScience Center

Shivam Swami, Advanced Micro Devices (AMD) Inc

Keita Teranishi, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Robert R. Underwood, Argonne National Laboratory (ANL)

ACM Undergraduate Posters

Co-Chair

Shinji Sumimoto, the University of Tokyo

Members

Shunxing Bao, Vanderbilt University

yogesh barve, Vanderbilt University

Vicenç Beltran, Barcelona Supercomputing Center (BSC)

Joshua D. Booth, University of Alabama, Huntsville

Katharine Cahill, Ohio Supercomputer Center

Philippe DENIEL, Atomic Energy and Alternative Energies Commission (CEA)

Sheng Di, Argonne National Laboratory (ANL)

Yi Gu, Middle Tennessee State University

Thomas Herault, University of Tennessee, Knoxville

Valentin HONORE, ENS IIE

Tetsuya Hoshino, The University of Tokyo

Julien Jaeger, French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA)

Niclas Jansson, KTH Royal Institute of Technology, Sweden

Shweta Khare, Amazon Web Services

Zhiling Lan, Illinois Institute of Technology

Valentin Le Fèvre, Barcelona Supercomputing Center (BSC)

Filippo Mantovani, Barcelona Supercomputing Center

Kengo Nakajima, University of Tokyo, RIKEN

Kohta Nakashima, Fujitsu Ltd

Loïc Pottier, Lawrence Livermore National Laboratory

ryuichi sakamoto, The University of Tokyo

Subhashini Sivagnanam, San Diego Supercomputer Center (SDSC)

Thomas Steinke, Zuse Institute Berlin

Nitin Sukhija, Slippery Rock University of Pennsylvania

Carsten Trinitis, Technical University Munich

Doctoral Showcase Posters

Co-Chairs

André Brinkmann, Johannes Gutenberg University Mainz

Xubin He, Temple University, Department of Computer and Information Sciences

Members

Ali R. Butt, Virginia Tech

Christian Engelmann, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Anna Fuchs, Universität Hamburg

Yuede Ji, University of North Texas

Lingda Li, Brookhaven National Laboratory

Qing Liu, New Jersey Institute of Technology

Xiaosong Ma, Qatar Computing Research Institute

Ningfang Mi, Northeastern University

Sarah M. Neuwirth, Goethe University Frankfurt, Juelich Supercomputing Centre (JSC)

Christian Plessl, Paderborn University, Germany

Vijayalakshmi Saravanan, University of South Dakota, Rochester Institute of Technology

Bertil Schmidt, Johannes Gutenberg University Mainz

Phillipp Slusallek, German Research Center for Artificial Intelligence, Saarland University

Estela Suarez, Forschungszentrum Jülich; Juelich Supercomputing Centre (JSC), Institute for Advanced Simulation

Chentao Wu, Shanghai Jiao Tong University, Department of Computer Science and Engineering

Scientific Visualization & Data Analytics Poster Showcase

Co-Chairs

Kelly Gaither, University of Texas; Texas Advanced Computing Center, Dell Medical School

Kristi Potter, National Renewable Energy Laboratory (NREL)

Members

Divya Banesh

Joao Barbosa, University of Minho, Portugal; University of Porto, Portugal, Institute for Systems and Computer Engineering, Technology and Science (INESC TEC)

Janine C. Bennett, Sandia National Laboratories

Peer-Timo Bremer, Lawrence Livermore National Laboratory

Christoph Garth, University of Kaiserslautern

Joseph A. Insley, Argonne National Laboratory (ANL), Northern Illinois University

Kenneth Moreland, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Test of Time Award

Chair

Daniel A. Reed, University of Utah

Members

Ilkay Altintas, San Diego Supercomputer Center (SDSC); University of California, San Diego, Halicioglu Data Science Institute

Taisuke Boku, University of Tsukuba

Anne C. Elster, Norwegian University of Science and Technology (NTNU)

Wu Feng, Virginia Tech; TOP500, Green500

Ian Foster, Argonne National Laboratory (ANL), University of Chicago

Todd Gamblin, Lawrence Livermore National Laboratory

Dennis Gannon, Indiana University, The eScience Cloud

Michela Taufer, University of Tennessee, University of Delaware

Valerie Taylor, Argonne National Laboratory (ANL)

Tutorials

Co-Chair

Franck Cappello, Argonne National Laboratory (ANL), University of Illinois

Vice Chairs

Anja Gerbes, Technische Universität Dresden, Center for Information Services and High Performance Computing (ZIH)

Ruth Schöbel, Jülich Supercomputing Centre

Members

Sameh Abdulah, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST)

Ritu Arora, University of Texas, San Antonio

Abhinav Bhatele, University of Maryland

George Bosilca, University of Tennessee

Enrico Calore, Italian National Institute of Nuclear Physics (INFN); University of Ferrara, Italy

Daniele De Sensi, ETH Zürich

James W. Ferguson, University of Minnesota

Simon Garcia De Gonzalo, Sandia National Laboratories

Jennifer Green, Los Alamos National Laboratory (LANL)

Amina Guermouche, University of Bordeaux (IMB), French Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)

Nikhil Hegde, Indian Institute of Technology Dharwad

Colleen Heinemann, University of Illinois

Elisa Heymann, University of Wisconsin, Madison; Autonomous University of Barcelona, Spain

Julita Julita, Barcelona Supercomputing Center (BSC); Polytechnic University of Catalonia, Spain

Ang Li, Pacific Northwest National Laboratory (PNNL)

Xin Liang, University of Kentucky, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Valerie Maxville, Curtin University, Western Australia

Simon McIntosh-Smith, University of Bristol

Diana Moise, Hewlett Packard Enterprise (HPE)

Sarah M. Neuwirth, Goethe University Frankfurt, Juelich Supercomputing Centre (JSC)

Carolin Penke

Christian Pilato, Polytechnic University of Milan

Sabri Pllana, Forschung Burgenland GmbH

Artur Podobas, KTH Royal Institute of Technology, Sweden

Heidi Poxon, Amazon Web Services

Istvan Z. Reguly, Pázmány Péter Catholic University, Hungary

Olivier Richard, Universite Grenople Alpes

Zahra Ronaghi, Voltron Data

Thomas Ropars, Grenoble Alpes University, France

Kevin Sala, Barcelona Supercomputing Center, Polytechnic University of Catalonia

Bettina Schnor, University of Potsdam

Chiranjib Sur, Shell

Philippe SWARTVAGHER, National Institute for Research in Computer Science and Automation (Inria), France

Jenett Tillotson, National Center for Atmospheric Research (NCAR)

Animesh Trivedi, Vrije University Amsterdam

Avani Wildani, Emory University, Cloudflare Inc

Workshops

Co-Chairs

Alfredo Goldman, University of São Paulo

Dejan Milojicic, Hewlett Packard Labs

Workshops Proceedings Chair

Suren Byna, The Ohio State University, Lawrence Berkeley National Laboratory

Members

Jo Adegbola, Amazon Web Services

Jose Amaral, University of Alberta

Anna Maria Bailey, Lawrence Livermore National Laboratory, Energy Efficient HPC Working Group

Anne Benoit, ENS Lyon

Suparna Bhattacharya, Hewlett Packard Enterprise

Pedro Bruel, Hewlett Packard Labs

Walfredo Cirne, Google

Valeriu Codreanu, SURFsara

Rafael Ferreira da Silva, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Hal Finkel, US Department of Energy

Markus Geimer, Forschungszentrum Jülich, Juelich Supercomputing Centre (JSC)

Vladimir Getov, University of Westminster, London; IEEE Computer Society

Abhishek Gupta, University of Illinois at Urbana Champaign

Sudarsun Kannan, Rutgers University

Hironori Kasahara, Waseda University, Japan

Daniel S. Katz, University of Illinois, National Center for Supercomputing Applications (NCSA)

Alba Cristina Magalhaes Alves de Melo, University of Brasilia

Esteban Meneses, Costa Rica Institute of Technology, Costa Rica National High Technology Center

Leonel Sousa, INESC-ID, INESC-ID, Portugal

Christopher Stewart, Ohio State University

Tjerk P. Straatsma, Oak Ridge National Laboratory (ORNL)

Estela Suarez, Forschungszentrum Jülich; Juelich Supercomputing Centre (JSC), Institute for Advanced Simulation

Josef Weidendorfer, Leibniz Supercomputing Centre, Technical University Munich

Robert W. Wisniewski, Intel Corporation

Rio Yokota, Tokyo Institute of Technology

Virtual Logistics

Chair

Kurt B. Ferreira, Sandia National Laboratories, University of New Mexico

Vice Chair

Scott Levy, Sandia National Laboratories

Virtual Logistics Operations Team Lead

Steve Menken, National Renewable Energy Laboratory (NREL)

SCinet Liaison for Virtual Logistics

Matthew J. Zekauskas, Internet2

Inclusivity Liaison for Virtual Logistics

Maria del Carmen Ruiz Varela, Advanced Micro Devices (AMD) Inc

Back To Top Button